Kartepe Cad. Çınarlı Mah. No:38 Maşukiye / Kartepe / KOCAELİ
 
 

Fasılın Tarihine Kısa Bir Bakış


Müziğin ruhumuza dokunduğu bazen gülerek bazen ise hüzünlerek dinlediğimiz fasıl geceleri Motali Life Hotel’de lezzetli yemekler eşliğinde Türk Sanat Musikisi’nin en iyi parçaları icra edilerek yaşanıyor.

Hepimizin bildiği fasılın tarihine kısa bir bakmak gerekirse Arapça kökenli bir kelime olan fasıl; bölüm, dönem, ayrım anlamına gelen fasl kelimesinden türemiştir. Günümüze dek icra edilen fasıl müziğinin benzer örnekleri 15.yy’a kadar uzanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında saraydan halka kadar herkesin ilgisini çeken bir tür olan fasıl müziği icrası hakkında en önemli kaynakların seyahatnameler olduğunu görürüz. 17.yy’da Evliya Çelebi seyahatnamesinde fasıl kelimesinin farklı anlamlarda kullanıldığından bahsetmiştir. 19.yy sonlarında klasik fasıl icrasında form olarak birçok değişiklik olmuştur. Osmanlı Devleti’nin batılılaşması ile birlikte toplumun yaşamındaki değişimler fasıl türünde de etkili olmuştur; fasıl içinde şarkıların baskın olduğu bir şekil halini almıştır. O dönemlerde daha çok saray ve evlerde icra edilen fasıl, günümüzde daha modern haliyle farklı mekanlarda fasıl ekibinde yer alan enstrüman çalan sazendeler, eserleri okuyan hanende, fasıl yöneten serhanende eşliğinde çeşitli organizasyonlarda, davetlerde, dost sohbetlerinde efkarlanılarak bazen de neşeyle gülerek eğlenilen ortamlarda icra edilir.

Klasik fasıl müziği, peşrev ile başlar ve tek makamdan çalınır. 1.Beste veya Kar, 2.Beste, Ağır Semai, çeşitli şarkılar, Yürük Semai, Saz Semai, istenirse bir de oyun havası şeklinde ilerler. Fasıl müziği başladığı andan itibaren birbirini tamamlayan ara nağmeler ile şarkıları bağlanır. Fasıl gecesinin en önemli özelliklerinden biri de şarkıları birlikte söylemenin coşkusudur. Duyguların müziğin notalarına göre değiştiği o anlarda her şeyi unutup kimi an müzikle efkarlanıp kimi an ise müziğin ritmiyle kendimizi eğlenceye kaptırırız.

Motali Life Hotel yıllardır düzenlediği fasıl geceleri ile sevincinize ortak olup, hüzününüze müziğiyle eşlik ediyor. Türk sanat müziğinin en güzel eserlerinden Zeki Müren’e ait “Akşam oldu hüzünlendim ben yine” diyerek geceye başlayıp Müzeyyen Senar’ın seslendirdiği “Benzemez kimse sana tavrına hayran olayım” sözlerine coşkuyla eşlik edilir. Enstrümanların sesinde kederi, hüznü, coşkuyu yaşadığınız fasıl, aynı zamanda lezzetli yemekler yenirken hoş sohbet eşliğinde geçirilen bir eğlencedir. Sapanca göl manzarasında her hafta sonu canlı fasıl müziğini dinlerken lezzetli yemekleri tadarak Orhan Bayramin önderliğinde keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Kartepe Maşukiye’de bulunan Motali Life Hotel’de sonbaharın hüzününde efkarlanıp hem de eğlenebileceğiniz bir tatil yapmak için dilerseniz bu linki tıklayarak rezervasyonunuzu internet sayfamız üzerinden tamamlayabilir, dilerseniz de 0262 354 22 70 veya 0262 354 22 72 numaralı telefonlardan bizlere ulaşarak rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Tüm soru ve görüşleriniz için ise bizlere her zaman yukarıdaki telefon numaralarının haricinde info@motalilife.com  e-posta adresimizden de ulaşabilirsiniz.


Sitede Arayın

Diğer Bloglar

  •